Кошик
2 відгуків
Divers.com.ua
+38 063 748 06 67
+38 066 726 60 01
  • Divers.com.ua
  • Статті
  • Що таке баротравма тканин середнього вуха та придаткових порожнин носа і як її уникнути

Що таке баротравма тканин середнього вуха та придаткових порожнин носа і як її уникнути

Що таке баротравма тканин середнього вуха та придаткових порожнин носа і як її уникнутиБаротравма тканин середнього вуха та придаткових порожнин носа(гайморові пазухи і лобові синуси)

Баротравма середнього вуха та придаткових порожнин носа - це механічне пошкодження барабанної перетинки і тканин внутрішнього контуру порожнини середнього вуха та придаткових порожнин носа водолаза, в результаті надмірних коливань обсягу газу при швидких змінах барометричного тиску навколишнього середовища.

Причини.

Основою розвитку баротравми в порожнині середнього вуха та придаткових порожнинах носа є порушення прохідності дренажних каналів, які з'єднують порожнини з носоглоткою. Наприклад, Євстахієва труба сполучає порожнину середнього вуха з носоглоткою і забезпечує процес вирівнювання тиску газу усередині порожнини в відповідності з зміною зовнішнього барометричного тиску. При умові порушення прохідності газопровідного каналу вирівнювання тиску в порожнинах стає неможливим. При цьому, газова прошарок всередині порожнини стає ізольованою і її фізичні властивості змінюються у відповідності з газовим законом Бойля-Маріотта (при підвищенні тиску об'єм газу зменшується, при зниженні тиску - збільшується). Тому, швидкі зміни об'єму і тиску газу є причиною механічного пошкодження тендітних структур порожнин.

Баротравми в порожнині середнього вуха частіше виникають при зануреннях на малі глибини (до 12 метрів). Це пояснюється найбільшими змінами ізольованого газового об'єму саме на таких глибинах, оскільки відсоток зменшення ізольованого об'єму газу при зануренні на середні і великі глибини суттєво зменшується.

У водолазної практики причинами баротравми в порожнині середнього вуха та придаткових порожнинах носа є: знижена прохідність каналів з'єднання з порожнинами носа та носоглотки, що може бути пов'язано з патологією верхніх дихальних шляхів і носоглотки (риніт, фарингіт, алергічні набряки, травми носа і т. д.) і недостатні навички застосування способу вирівнювання тиску в порожнинах.

Симптоматика і діагностика.

Відчуття болю у вухах починається на глибині 3-4 метрів, що говорить про те, що пора "продуватися". При нормальній прохідності каналів неприємні відчуття зникають і водолаз продовжує занурення(періодично виконуючи "продування"). У легких випадках - відчуття натискання на вуха, їх "закупорка". Збільшення перепаду барометричного тиску призводить до появи колючого болю з наростаючою інтенсивністю. Поступово біль стає нестерпним і в кінцевому підсумку переходить у скроневу область, околоушное простір. Коли вплив підвищеного тиску припиняється - біль в ураженому вусі при ковтанні, зниження слуху і відчуття шуму відразу не пропадають, а тривають протягом декількох годин і навіть діб. Подальше збільшення перепаду барометричного тиску призводить до розриву барабанної перетинки. При цьому, раптово припиняється біль і з'являється відчуття тепла в зовнішньому слуховому проході, внаслідок крововиливу. 

Симптоми: відчуття закупорки у вухах, зниження гостроти слуху, біль ниючого характеру, у слуховому проході з'являється невелика кількість крові. Баротравма вуха, іноді супроводжується запамороченням, нудотою, блювотою, шумом у вухах, порушенням рівноваги.

На відміну від середнього вуха утруднення вирівнювання тиску у носових порожнинах частіше виникає при декомпресії. При баротравме спостерігається різка колючий біль в ділянках лобових і гайморових порожнин.

Медична допомога.

 При баротравме вуха без розриву барабанної перетинки - раковину зовнішнього слухового проходу закривають марлевими кульками, змоченими камфорним маслом або борним спиртом. Слуховий прохід закривається сухим ватним тампоном, інтро-назально застосовують препарати звужують судини. Якщо біль триває, застосовують знеболюючі препарати і консультуються у отоларинголога.

У разі розриву барабанної перетинки з поява крові - зовнішній слуховий прохід закривають стерильним ватним тампоном, рекомендують утриматися від спроб "продування" з подальшим спрямуванням потерпілого на лікування до лікаря-отоларинголога. До речі, розірвана барабанна перетинка зростається близько 1-2 тижнів, а на місці розриву утворюється рубець, який не впливає на гостроту слуху.

При часткових, навіть незначних, баротравматических пошкодженнях придаткових порожнин носа можливий розвиток гаймориту, оскільки положення водолазів посилюється перебуванням у холодній та брудній воді. Внаслідок цього порушується дренажна функція гайморової порожнини, створюються сприятливі умови для проникнення і розмноження шкідливих мікроорганізмів.

Профілактика баротравми

Профілактика баротравми вуха та придаткових порожнин носа начинается с тщательного исследования проходимости каналов, соединяющих эти полости, во время первичного медицинского освидетельствования на годность к спускам. Особенно большое внимание уделяется проходимости евстахиевых труб, которые могут иметь сужения, нарушающие нормальную барофункцию уха. Сужения евстахиевой трубы бывают как врожденные, так и связанные с воспалительными заболеваниями. Если освидетельствование совпадет с периодом острого воспаления верхних дыхательных путей, то оно должно быть повторено после исчезновения всех болезненных явлений.


Перед спуском здійснюють ковтальні руху, закривши ніс та рот, щоб перевірити прохідність Євстахієвих труб. Показник хорошої прохідності Євстахієвих Труб - поява клацань у вухах. Ще один спосіб перевірити прохідність - закрити ніс і рот і «надутися». На цей раз поява клацань засвідчить достатню прохідність, відсутність клацань - погану.

Під час спуску водолаз повинен вирівнювати тиск у порожнині середнього вуха зевательными і глотательными рухами . Якщо він не буде робити цих рухів, а за цей час зануриться на 3-4 метри, то вирівняти тиск в порожнині середнього вуха буде на багато складніше. Причина в тому, що гирлі Євстахієвої труби щільно стискається зовнішнім тиском і повітря в барабанну порожнину перестане надходити. Щоб вирівняти тиск слід піднятися на меншу глибину.